Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

TSK’ya 4 yeni modüler üs bölgesi geliyor

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilerek TSK hizmetine sunulan zorlu coğrafi koşullarda kullanılabilme imkanına sahip modüler üs bölgeleri yaygınlaşıyor.

AA’nın aldığı bilgiye göre, Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) ASELSAN’ın ana yükleniciliğinde yürüttüğü proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla en zorlu coğrafi koşullarda kullanılan ve kalifiye edilmiş yüksek teknoloji ürünleriyle donatılan modüler üs bölgeleri oluşturuluyor.

Modüler yapıdaki üs bölgeleri, üst düzey keşif, gözetleme ve silah sistemleriyle güvenlik güçlerine üstünlükler sağlıyor.

Proje kapsamında, ihtiyaç duyulan üs bölgelerinin güvenlik güçlerine kazandırılması amacıyla yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yürütülen İkinci 100 Günlük İcraat Programı çerçevesinde 3 üs bölgesinin teslimi öngörülürken, yapımı tamamlanan 4 üs bölgesi SSB tarafından planlanan süre içinde TSK’ye teslim edildi. Proje kapsamında bugüne kadar teslim edilen modüler yapıdaki üs bölgesi sayısı böylece 33’e ulaştı.

Modüler yapıdaki üs bölgeleri, havan atışlarına karşı güçlendirilmiş yapıda taşınabilir yaşam üniteleri, balistik koruma sistemleri, uzak komutalı silah sistemleri, elektronik harp unsurları, çok rotorlu insansız hava araçları, atış yeri tespit sistemleri, çeşitli sensörler, emniyet ve ikaz sistemlerinden oluşuyor.

Üs bölgelerinin güvenliği için “Sarp” uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri, “Şahingöz” termal kameralar, çok rotorlu insansız hava aracı “Serçe”, anti-drone sistemleri gibi bir dizi üründen yararlanılıyor.

SSB, gelecek dönemde modüler üs bölgelerine yönelik kurulum ve teslimatlara devam edecek.

ASELSAN’ın üs için teslim ettiği bazı sistemler:

  • SARP uzaktan komutalı silah sistemi
  • GERGEDAN sabit tesis koruma sistemi
  • Sistem İşletim Merkezi
  • ARI döner kanatlı İHA
  • MİUS sabit kanatlı İHA
  • ŞAHİNGÖZÜ OD elektro-optik sensör sistemi
  • ACAR kara gözetleme radarı
  • Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi

Benzer Haberler

Ortadoğu’daki Büyük Türk Başarısı

İsmail Yavuz

İnsansız Kara Aracı Projeleri

İsmail Yavuz

ATAK-2 için imzalar atıldı

İsmail Yavuz

Yorum Yap