Yerli Kara Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Tulpar Tankında Test Aşamasına Gelindi

Otokar mühendislerince geliştirilen TULPAR Hafif Tankı iki farklı ülkede test ediliyor.

Otokar’ın, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory 2018’de ilk kez sergilediği TULPAR Hafif Tankı iki ülkede farklı arazi ve iklim koşullarını kapsayan “dayanıklılık” ve “atış testleri” gerçekleştiriyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen Eurosatroy 2018 fuarı için yaptığı açıklamada,”Zırhlı araçlar ve özellikle ana muharebe tankı tasarlama ve geliştime konusundaki deneyimimizi yeni ürünlere taşıyoruz. Modern ordularda keşif ve ateş destek aracı olarak etkin görev alan hafif ağırlık sınıfı tanklar; değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditleri dikkate aldığımızda, sektörde artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki müşterilerimizin isterlerinden yola çıkarak, deneyimimizi, mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkanlarımızla birleştirerek TULPAR Hafif Tankı’nı geliştirdik. Önümüzdeki dönemde hafif tankların ordu envanterlerinde daha sıklıkla görüleceğine inanıyoruz”.

Görgüç,” TULPAR Hafif Tank’ının öncelikli hedefi ihracat pazarları. Bu hedefimizde de başarılı olacağımıza inanıyorum. Otokar global pazarlarda Türkiye’nin milli tankını tasarlamış, geliştirmiş ve başarı ile kalifiye etmiş yetkin bir üretici olarak tanınıyor. Yeni alımlarda en büyük referansımız ise 4 kıtada 30’dan fazla ülkede kullanılan zırhlı araçlarımız oluyor. Özellikle hafif tank sınıfında ihtiyaç ve talebi olan ülkelerle temas halindeyiz.” bilgisini paylaşmıştı.

Savaş meydanlarının yeni avcısı TULPAR

TULPAR Hafif Tank hareket kabiliyeti, ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. Otomatik dolduruculu silah sistemi, yüksek basınçlı 105 mm tank topu ile tüm 105 mm NATO mühimmatı ve Falarick 105 mm Güdümlü Tanksavar füzesi ile atış yapabiliyor. Stabilizasyon ve gece/gündüz kamera görüş (termal) sistemleri ile donatılan Atış Kontrol Sistemi, hareketli ve duran atışlarda yüksek İlk Atışta Vuruş İhtimali sağlıyor. Avcı-Vurucu kabiliyeti ile tek ve birden fazla hedefi tespit edebiliyor. CMI Cockerill® 3105 kulesinde komutan ve nişancı olmak üzere 2 mürettebat bulunuyor.

TULPAR Hafif Tank, yüksek ateş ve tahrip gücü gerektiren görevlerde etkin çözüm sunuyor. Üstün hareket kabiliyeti sayesinde Ana Muharebe Tanklarının ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerden ağaçlık arazilere kadar her türlü muharebe ortamında görev yapabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Benzer Haberler

Aselsan’dan Konya’ya Yeni Silah Fabrikası

İsmail Yavuz

Emniyete Ertuğrul Bomba İmha Robotları Teslimatı Yapıldı

İsmail Yavuz

ANKA’NIN YENİ HEDEFİ ENDONEZYA’NIN GÖZÜ VE KULAĞI OLMAK

İsmail Yavuz

Yorum Yap