Yerli Deniz Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk denize indirildi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin  ilk defa yerli olarak üretilen istihbarat gemimizz UFUK Korveti (A-591) Tuzla Tersanesi’nde denize indirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tuzla Tersanesi’nde Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) Denize İniş Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

UFUK Korvetinin ağır iklim ve deniz şartlarında uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yaparak Türkiye’nin millî güvenliğine yönelik tehditleri anında tespit edebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının hayati önem kazandığı günümüz dünyasında UFUK Korvetinin çok büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. UFUK Korveti, Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü, duyan kulağı olacaktır” açıklamasında bulundu.

94,5 metre tam boy, 3,6 metre su çekimiyle Ufuk korveti 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip şekilde Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) ana yükleniciliğinde İstanbul Denizcilik tarafından inşa edildi.

Benzer Haberler

Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemlerinin (TEİRS) tasarımı tamamlandı

İsmail Yavuz

SSB 10 Üniversite Öğrenci’sini Atmaca test atışına götürecek

İsmail Yavuz

Silahlı Hürkuş’un kendini savunma yeteneği

İsmail Yavuz

Yorum Yap