Yerli Hava Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Akıncı Taarruzi İha Sistemi

Baykar Makina tarafından üretimi devam eden Akıncı Taarruzi İHA yerli mühimmatlarla donatılıcak ve bu sınıfda iha üreten ilk üç ülke arasına girmiş olucaz .

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, twitter hesabından geliştirilme çalışmalarına Mayıs 2017 yılında başlanan İnsansız Hava Aracı (İHA) Akıncı’nın sisteminin özelliklerini bir infografik ile yayımladı.

Akıncı 1,350 kg faydalı yük ile 24 saat boyunca havada kalabilecek. Hizmet irtifası 40 bin feet olarak planlanan ve uzak mesafelerde operasyon icra edebilmesi için Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA Radarı, Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme sistemi ile donatılacak olan Akıncı, TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen PD 220 motoru ile havalanması hedefleniyor.

Çeşitli operasyon ihtiyaçlarına göre Bozok, Cirit, MAM-L, MAM-C, L-UMTAS’ın yanı sıra F-16 larda bulunan MK-82 (Hassas Güdüm Kiti, Kanatlı Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti) ile 250 km+ menzile sahip SOM-A mühimmatını da yüklenebilicek Akıncı ile Türkiye bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden biri olacak.

Akıncı’nın 2019’un ilk yarısında ilk uçuşunu yapması 2020 içinde de hizmete girmesi hedefleniyor.

Benzer Haberler

Kanatlı Güdüm Kiti

İsmail Yavuz

ATAK-2 için imzalar atıldı

İsmail Yavuz

50.000’i aşkın ilave MPT-76 Yolda

İsmail Yavuz

Yorum Yap