Yerli Hava Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

ATAK-2 için imzalar atıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Atak-2 Projesi için Sözleşme imzalandı.

SSB’de düzenlenen imza törenine, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), TUSAŞ ve savunma sanayisi sektör temsilcileri katıldı.

Projeyle ayrıca yerli sistem kullanımının azami seviyeye çıkarılması, tedarik güvenliği ve ihracat serbestliğinin sağlanması hedefleniyor.

Üretilicek helikopterin  mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olabileceği ve bu alanda dünyada 3 örnekten biri olarak en üst sınıf taarruz helikopterleri arasına gireceği söyleniyor. Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması hedefleniyor.

Helikopterin teknik özellikleri:

  • 2 adet Turboşaft motora sahip olacak
  • Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilecek
  • Çevresel etmenlere dayanıklı olacak
  • Yüksek ileri hız limitine sahip olacak
  • 10 ton sınıfında yerini alacak
  • Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri bulunacak
  • Bin 200 kilogramdan fazla faydalı yüke sahip bulunacak
  • Tandem kokpitli olacak

TSK’nın gücüne güç katacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Nuri Demirağ Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi İmza Töreni”nde yaptığı konuşmada, ağır sınıf taarruz helikopterinin Gökbey gibi verilen sürede uçuşa hazır olmasını beklediklerini belirtti.

İsmail Demir, “Helikopterlerimizin çeşitli versiyonları ve gelişmiş modellerinin, yeni teknolojilerin gerisinde kalmaması gerekiyor.” diye konuştu.

Helikopterin TSK’nin gücüne güç katacağına inandıklarını vurgulayan Demir, “5 yıl sonra helikopterimizin bugün elimizde bulunan mühimmat ve silah envanterinden çok daha zengin bir envanterle göreve gitmesini bekliyoruz.” dedi.

Yüzde 100 yerlileştirilecek

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Borat da şunları söyledi:

“Bu helikopter, yeni nesil görev ekipmanları, artırılmış yerlilik oranı, harekat üstünlüğü ve yüksek kapasitesiyle yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda dünya pazarında da küresel bir hareketlilik sağlayacaktır. Uluslararası boyutta hiçbir şirket hem hafif hem de ağır sınıfta taarruz helikopteri yapmazken TUSAŞ olarak bizlere bu stratejik görevin verilmesi heyecanımızı artırmıştır.”

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de söz konusu helikopterin sıfırdan tasarlandığı için yüzde 100 yerli ve milli olacağını bildirdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Benzer Haberler

SAVUNMA SANAYİİ İÇİN ARAŞTIRMACI YETİŞTİRME PROGRAMI (SAYP)

İsmail Yavuz

TSK 165 km Karacak Dağı’ndaki Terör Hedeflerini Vurdu

İsmail Yavuz

Anka Artık Yerli Motorla Uçacak

İsmail Yavuz

Yorum Yap