Yerli Hava Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Atak’ın Motoru İçin Yeni Çözüm

Üretim bandına giren ATAK helikopterinin Pakistan’a tesliminin, ABD’nin motorların teslimi konusunda sorun çıkardığı için en az 6 ay ertelendiği belirtildi.

ABD ile Pakistan arasında gerginlik olduğu için Abd T129 Atak Helikopterinde kullanılan motorların Pakistan’a ihrac edilme iznini vermek istemiyor.

Pakistan’ın Karaçi kentinde gerçekleşen IDEAS 2018 uluslararası silah fuarında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) temsilcisinin Rus medyasına açıklamasında, Pakistan’la geçtiğimiz yaz imzalanan 30 adet T129 ATAK helikopterin teslimiyle ilgili sözleşmenin en az 6 ay geciktirildiğini söyledi. Gecikmenin daha uzun sürebileceğini kaydeden kaynak, bunun ABD’nin ATAK helikopterleri için CTS800 motorlarının tesliminde sorun çıkarmasıyla ilgili olduğunu vurguladı.

ABD ile Pakistan arasında gerginlik olduğu için Abd motorların Pakistan’a ihrac edilme iznini vermek istemiyor.

Halihazırda ATAK üreticisi TUSAŞ’ın motor konusunda yeni arayışlara başladığını anlatan SSM yetkilisi, “Muhtemelen ATAK’lar, Batı Avrupa yapımı motorlarla donatılacak. Ayrıca Çin motorları da inceleniyor” dedi.

Sözleşmenin feshinin söz konusu olmadığını vurgulayan kaynak, sözleşmenin tamamıyla hayata geçmesi için her şey yapacaklarını söyledi.

Daha önce TUSAŞ’tan Rus medyasına yapılan açıklamada, Pakistan’a ilk helikopterlerin 1-2 yıl içinde teslim edileceği ifade edilmişti. Böylelikle bu süre en az 6 ay uzatılmış olacak.

Benzer Haberler

Milli Muharip Uçak – TF-X Projesi

İsmail Yavuz

Hürkuş-B Azerbaycan’da yarışıyor

İsmail Yavuz

T70 Genel Maksat Helikopterin’in İlk Motoru Teslim Edildi

İsmail Yavuz

Yorum Yap