Yerli Hava Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Deniz Kuvvetleri 16 adet F-35B için düğmeye bastı

Türkiye’nin mevcut 100 adet F-35A siparişinin yanısıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın da 16 adet F-35B talebinde bulunduğu belirtildi.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Eğitim Okulu kurularak F-35B pilot eğitimlerine başlanacağı kaydedildi. Bu amaçla F-35B gelene kadar 2 adet AV-8B Harrier II almak içinde İngiltere ile konuşulduğu bildirildi.

DENİZ KUVVETLERİ UZUN SÜREDİR İSTİYOR

Yeni Şafak’ın haberinin ardından gözler Deniz Kuvvetleri’ne çevrildi. TCG Anadolu’nun hizmete girmesiyle birlikte F-35B’lerin kamuoyunda ‘uçak gemisi’ olarak bilinen ‘amfibik hücum gemisi’ üzerinde kullanılması planlanıyor. Geminin güvertesi, F-35B gibi dikine kalkış yapabilecek platformlara uygun olarak inşa ediliyor.

İNGİLTERE HARRIER’LERİ EMEKLİ ETTİ

Haberde Türkiye’nin İngiltere ile AV-8B Harrier alımı için görüşmeler yaptığı belirtilse de bu gerçeği yansıtmıyor. İngiltere, donanmanın kullandığı Sea Harrier modelini 2006’da, hava kuvvetleri tarafından da GR1’ler 2011’de emekli oldu. Kalan tüm uçakları ABD aldı. Türkiye’nin Harrier talebi ile ilgili görüşmeleri olacaksa bu konuda doğru adres şu anlık ABD.

PİLOTLAR NE KADAR SÜREDE İNTİBAK EDEBİLİR?

Kokpit.aero, Türk Hava Kuvvetleri için imal edilen ilk F-35 törenine katıldığında Lockheed Martin yetkililerine F-35B’leri sormuştu. Lockheed Martin Test Pilotu, Harrier’ın uçurulması çok zor bir uçak olduğunu belirterek “F-35B’de uçuş görevinin, özellikle de iniş-kalkışta bilgisayar desteği çok yoğun. Harrier’e göre F-35B’yi uçurmak ‘çocuk oyuncağı'” demişti.

DİKİNE KALKIŞ YAPABİLİYOR

F-35B, üç farklı modele sahip uçağın dikine iniş kalkış yapabilen donanma ve deniz piyadeleri için imal edilmiş modeli. Uçağın Amerikan Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan silah yükü 2 adet AIM 120C hava-hava füze, 1000’er poundluk GBU-32 JDAM bombalarından oluşuyor. F-35B, dikine iniş kalkışın yanı sıra uçak gemilerinin üzerinden kısa kalkış özelliğine de sahip. Pratt&Whitney F135-PW-600 serisi motorun bulunduğu F-35B, ses hızının 1.6 katına ulaşabiliyor. Menzili ise 900 deniz mil.

Uçak, ABD, İngiltere ve İtalya tarafından kullanılıyor. Her üç ülkede de F-35B’ler AV-8B Harrier’ların yerini alıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Benzer Haberler

SAVUNMA SANAYİİ İÇİN ARAŞTIRMACI YETİŞTİRME PROGRAMI (SAYP)

İsmail Yavuz

Altay Tankı’nda Kullanılıcak Akkor Koruma Sistemi Özellikleri

İsmail Yavuz

T70 Genel Maksat Helikopterin’in İlk Motoru Teslim Edildi

İsmail Yavuz

Yorum Yap