Yerli Kara Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Hızır Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Görevde

Hızır Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç seri üretimden çıkmış olup sınırlarımızda keşif ve gözetleme hizmetleri için kullanılacaktır.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve sınır güvenliğine yönelik yürütülen proje kapsamında Katmercilerin Ankara’daki tesislerinde üretimi tamamlanan Hızır zırhlı sınır keşif ve gözetleme araçları yakın bir zamanda teslim edilecek. Böylece Hızır, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine ilk kez girmiş olacak.

ASELSAN’ın ana yüklenici olduğu projede kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanan Hızır araçlarında SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı, Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi, ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-Optik Sensör Sistemi ve 9661 V/UHF Araç Telsizi ile diğer bilişim ekipmanları yer alıyor.


Bağımsız süspansiyonlu ve tam otomatik şanzımana sahip 400 beygirlik motor gücüyle segmentinin en güçlü muharebe aracı olan HIZIR yüksek balistik korumanın yanı sıra mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı da içindeki personeli en yüksek seviyede koruyor. HIZIR ayrıca bu kapsamda gerçekleştirilen patlatma testlerinden de başarıyla geçti.

Benzer Haberler

Sürü İnsansız Hava, Kara ve Deniz Araçları Geliyor

İsmail Yavuz

Tümosan Pusat Özellikleri

İsmail Yavuz

F-16’larIın SPEWS-2 Teslimatı Başladı

İsmail Yavuz

1 comment

Yorum Yap