Yerli Hava Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Katar Genelkurmay Başkanı Baykar Tesislerinde

Heyete Baykar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar eşlik etti

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM BAYRAKTAR TB2 SİHA’LAR KATAR’A İHRAÇ EDİLECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılından bu yana aktif operasyonel olarak kullanılan, en son Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında görev alan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi ilk ihracat başarısına imza atmıştır.

Doha/Katar’da düzenlenen DIMDEX 2018 Deniz Savunma Fuarı’nda Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar DEMİREL, Katar Hava Kuvvetleri Keşif ve Gözetim Merkezi Komutanı ve İHA Komitesi Başkanı Tuğgeneral Muhammed Owaida Al-Ramzani ve Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın katılımı ile imza töreni düzenlenmiştir.  Gerçekleşen bu imza töreni ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu büyüklükte ilk kez gelişmiş hava platformu ve yardımcı sistem ihracatı yapılacaktır.

Baykar Makina ve Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme kapsamında 1 yıl içerisinde 6 Adet Silahlı Bayraktar TB2 Hava Aracı Platformu, 3 Adet Yer Kontrol İstasyonu Sistem ve ekipmanları ile İHA Eğitim Simülatörü teslim edilecektir. Ayrıca, Katar Silahlı Kuvvetleri için İHA Harekât Merkezi ve milli olarak geliştirilen ağ tabanlı veri izleme ve arşivleme yazılım sistemi kurulumları yapılacaktır.

Baykar Makina mühendislik ve eğitim kadrosu tarafından Katar Silahlı Kuvvetler personeline Türkiye’de İHA Pilot, Faydalı Yük ve Bakım eğitimleri verilecektir. Sonrasında yine Türk mühendis ve uçuş destek personeli tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen sistemlerin 2 yıllık lojistik ve teknik desteği sağlanacaktır.

Bu sözleşme ile birlikte Türk Savunma Sanayii tarafından son yıllarda geliştirilen birçok farklı ürün ve yazılım da Katar Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına girecektir. Bunların arasında Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen mini akıllı mühimmatlar, MAM-L ve MAM-C ürünleri, PiriReis Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Coğrafi Analiz Sistemi yazılım sistemi yer almaktadır.

Katar ve Türkiye arasındaki askeri alandaki işbirliğinin bu gelişme ile ileri bir noktaya taşınacağı beklenmektedir.

Kaynak:Baykarmakina

Benzer Haberler

Cumhur Başkanlığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı Açıklandı

İsmail Yavuz

Şahi 209 Block 2 Atış Testleri Başarılı

İsmail Yavuz

Pakistan’ın Atak Helikopterleri’nin üretimine başlandı

İsmail Yavuz

Yorum Yap