Yerli Füze Sistemleri Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

SAVUNMA SANAYİİ İÇİN ARAŞTIRMACI YETİŞTİRME PROGRAMI (SAYP)

SAVUNMA SANAYİİ İÇİN ARAŞTIRMACI YETİŞTİRME PROGRAMI (SAYP)

SAYP; ilk olarak ODTÜ ve SSB, ASELSAN, ROKETSAN ve TAI ile 2011 yılı Ekim ayında imzalanan işbirliği protokolleri ile hayata geçirilmiş ve 2012 yılı içerisinde uygulanmaya başlanmıştır. 2018 yılı itibariyle, 31 Üniversitemiz ve 35 Savunma Sanayii Firmamız SAYP kapsamına dâhil edilmiştir.

 

AMAÇ

  1. Savunma sanayi sektörünün öncelikleri doğrultusunda ve SSB’nin de yönlendirmesiyle, savunma sanayi şirketleri ile üniversiteler arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale getirilmesi,
  2. Üniversitelerde yapılan lisansüstü tezlerin, şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde yapılandırılması ve savunma sanayi sektörünün öncelikli alanlarına yönlendirilmesi,
  3. Lisansüstü eğitim alacak olan öğrencilerin, savunma sanayi şirketleri tarafından sağlanan olanaklarla, savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı olarak yetiştirilmesidir.

 

UYGULAMA ESASLARI

  1. SAYP kapsamında lisansüstü eğitim alan öğrenciler, işbirliği yapılan savunma sanayi kuruluşlarında kabul edilen proje üzerinde çalışır.
  2. Araştırmacılar, protokollerle belirlenen koşullarda ve alanlarda ilgili sanayi kuruluşunda proje üzerinde çalışırken üniversitelerde eğitimlerini sürdürürler.
  3. Araştırmacılar, vaktinin bir bölümünü eğitim aldıkları üniversitede, diğer bölümünü ise ilgili sanayi kuruluşunda geçirirler.
  4. Araştırmacıların lisansüstü tez konuları, SSB’nin yönlendirdiği alanlarda, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili sanayi kuruluşlarının yetkilileri tarafından ve ortak olarak belirlenir, SSB tarafından onaylanır ve yönetilir.

 

  Kaynak:ssb.gov.tr

Benzer Haberler

Bayraktar TB2 SİHA Katar Görevinde

İsmail Yavuz

Kanatlı Güdüm Kiti

İsmail Yavuz

İ Sınıfı TCG İstanbul Fırkateyni Aralık Ayını Bekliyor

İsmail Yavuz

Yorum Yap