Bilişim Teknolojileri

Siber Güvenlik Çözümlerinin En Az Yüzde 80’i İsrail Menşeli

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay  tarafınadan“Türkiye’deki siber güvenlik çözümlerinin en az yüzde 80’inin İsrail menşeli olduğu açıklandı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay “Türkiye’deki siber güvenlik çözümlerinin en az yüzde 80’i İsrail menşeli. Onların bizi ne kadar koruyabileceği konusunda da herkesin herhalde benim gibi düşündüğünü düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Türkiye Bilişim Derneği’nin BTK’da düzenlediği 2. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde açılış konuşmasını Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı unvanıyla yapan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay: “Yerli ve milli siber güvenlik çözümleri yoksa siber güvenlik yoktur.” Son 6-7 yılda siber güvenlik konusunda farkındalık anlamında çok mesafe alındığını belirten Atalay, günlük yaşamın hemen her alanında bilgi güvenliği ve siber saldırıların önlenmesi ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi. Atalay, bilişim ekosisteminin genişletilmesinin önemine değinerek, “Bilgi Güvenliği Derneği olarak elde ettiğimiz istatistiklere göre, şu an kullanımda olan siber güvenlik çözümlerinin yüzde 97’si dış kaynaklı. Bunların yüzde 55’i Amerikan menşeli, yüzde 35’i İsrail menşeli gözüküyor ama biliyoruz ki, Amerikan menşeli olanların da arkasında İsrail kaynağı var. Türkiye’deki siber güvenlik çözümlerinin en az yüzde 80’i İsrail menşeli. Başka bir şey söylemeye gerek yok herhalde. Kendimizi onlara teslim etmişiz. Onların bizi ne kadar koruyabileceği konusunda da herkesin herhalde benim gibi düşündüğünü düşünüyorum. Yerli ve milli çözümlerimiz olmadıkça asla siber güvenlikten bahsedemeyiz.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın destekleriyle Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin düzenlediği Sektör Zirvesi’ne 99 yerli firmanın katıldığını dile getiren Atalay, “Kümelenme üyesi olan bu firmalar faaliyetlerini, yetkinliklerini ve vizyonlarını anlattılar. Çok önemli bir etkinlikti. Belki tesadüf oldu ama bu zirve de, onun devamı niteliğinde olması bakımından da önemli” diye konuştu.

Benzer Haberler

Milli Mikro İşlemci Çakıl Geliyor

İsmail Yavuz

1 comment

Yorum Yap