Yerli Kara Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Tümosan Pusat Özellikleri

Sivil amaçlı olarak kullanılan dizel motor üretiminde deneyime sahip olan TÜMOSAN ,4×4 Taktik Tekerlekli  Zırhlı araç olan PUSAT’ı geliştirdi.

TÜMOSAN tarafından tamamen özgün geliştirilen PUSAT 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı (TTZA) İlk kez IDEF’17 de sergilendi

Balistik ve Mayın korumasına sahip olan bu aracın personel taşıma kapasitesi mürettebat dahil 9 kişidir. Aracın ağırlığı 10 ton olup zırh korumasını üst seviyelere çıkarttığımızda ise 12 ton olur.

PUSAT Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı diğerlerinden ayıran bir özellik ise içeride bulunan personeli şasi üzerine sabitlenmiş zırhlı bir kabin vasıtasıyla balistik tehlikelerden koruyan aracın mayın koruması ise şasi altına eklenen modüler zırh kiti ile sağlanmaktadır.İsteğe bağlı olarak kabin zırhı gibi mayın koruma zırhı da artırılabilmektedir.

IDEF 17 de  sergilendiğinde üzerine entegre edilmiş  ASELSAN’ın SARP uzaktan kumandalı stabilize silah sistemi  bulunmaktadır.Kullanıcı isteklerine göre farklı kule konfigürasyonları ile kullanılabilir.Araç üzerinde yer alan ana silah sistemi dışında ilave olarak personelin araç içerisinden atış mazgallarını kullanarak araç dışına çıkma gereği duymadan müdahale edebilmektedir.

PUSAT 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı farklı kılan bir diğer özellikte, 4 silindirli kompakt motorun sağladığı kısa burun yapısıdır.Bu özellik sayesinde sürücünün görüş açısını kolaylaştırma, aracın şehir içerisinde manevra kabiliyeti,arazide ise tırmanma kabiliyetini arttırıyor.

Lojistik olarak tasarlanan modelinde ise Standart Korunak Sistemlerinin (Shelter) taşımak amaçlanmakta ve Kimyasal,Balistik,Radyolojik ve Nükleer koruma  (KBRN) araçları için uygun altyapıda geliştirildi ve Taşıma kapasitesi arttırılmasından dolayı 6×6  olarak tasarlandı.

IDEF’17 TÜMOSAN tarafından sergilenen diğer üründe özgün olarak geliştirdikleri ve PUSAT’ta kullanılmakta olan 4 silindirli  DURA 1300 şanzıman ve yürüyen aksamı oldu.

Yeni nesil dizel  motor ailesinden 4 silindirli motor modeli 5,2 litrelik hacme sahiptir.Motor 250 beygir güç ve 90  tork üretebilmektedir.Motoru rakiplerinden bir adım ileri götürecek bir özellikte Kuru kartere sahip olmasıdır.Islak kartere sahip motorlardaki gibi,eğimli arazide uzun süre çalışması halinde yağsız kalıp aşırı ısıdan zarar görme ihtimali azalıyor.Bu sayede motor  %70 dik ve %30 yan eğimde bile efektif yağlama yapabilme kabiliyeti  kazanıyor.

Özellikleri

Muharebe ağırlığı: 10 ton

Maksimum ağırlık:12 ton

Azami hız :110 km/sa

Süspansiyon: 4×4 bağımsız Run-FLAT lastikler

Motor: 5,2 LT

Azami güç: 250 BG

2 aşamalı Turbo şarj

Eklenebilir DONANIM

KBRN (Kimyasal,Biyolojik,Radyolojik ve Nükleer)

Fıltrasyon

Otomatik yangın söndürme sistemi

7.6 mm sis havanı (4+4)

Kurtarma vinci

Benzer Haberler

O Melhor Cassino At The Apostas Esportivas Nacionais ᐈ Pin-u

İsmail Yavuz

Atak’ın Motoru İçin Yeni Çözüm

İsmail Yavuz

Türkiye Sah Web Sites

İsmail Yavuz

Yorum Yap