Yerli Hava Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Ukrayna’ya Bayraktar TB-2 Satışı

Ukrayna Savunma Kaynaklarına Türkiye ile olan karşılıklı görüşmeler sonucunda Bayraktar TB-2 İHA’nın alımı için anlaşmaya varıldı. Eğer gerçekleşirse milli gururumuzu bir ülkeye daha ihrac etmiş olacağız. Her geçen gün EGM ve TSK’ya yenisi teslim edilen ihaların ihracat kapesiteside gün geçtikçe artmakta.

Bayraktar TB-2 İha Teknik Özellikleri

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Milli ve Özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri (Taksi, Kalkış, Seyir, İniş ve Park) ve üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme aracıdır.

Eylül-Ekim 2009 yılında resmi heyet huzurunda Bayraktar Taktik İHA Sistemi ile hedeflenen tüm performans kriterleri başarıyla tamamlanarak uçuş testleri sergilenmiştir. Bu uçuş testleri esnasında dünyada hiçbir alternatif İHA Sisteminde bulunmayan (Predator, Heron vb. dahil) hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik taksi, kalkış, uçuş, iniş, frenleme ve tekrar hangara dönüş gibi özellikler sergilenmiştir. Rekabet usulune dayalı olarak yürütülen bu uçuş testlerinde tek başarılı olan sistem Bayraktar İHA olmuştur.

Temel uçuş performans kriterleri
24,000 Feet Uçuş İrtifası
24 Saat Havada Kalış Süresi
150 Km Haberleşme Menzili
Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
Yer Sistemlerine bağımlı olmaksızın tam otomatik iniş ve kalkış özelliği
GPS Bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özelliği

Benzer Haberler

Jandarma’ya 2 Adet ANKA-S Teslim Edildi

İsmail Yavuz

Aselpod – Milli Göz

İsmail Yavuz

40 Kargu Vurucu İHA Ordumuza Teslim Edildi

İsmail Yavuz

1 comment

necmi 6 Kasım 2018 at 20:51

Çok iyi ülkemiz için hayırlı olur İNŞALLAH

Cevapla

Yorum Yap