Yerli Deniz Araçları Yerli Savunma Sanayii Ürünleri

Yakamos Şimdide İ-Sınıfı Fırkateynlerde

Meteksan Savunma İ-Sınıfı fırkateynlerin sonar tedarikçisi olmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk özgün savaş gemisi tasarımı olan ADA (MİLGEM) Sınıfı korvetlerin sonarı olan YAKAMOS’un sanayileştirilmesinde, geliştirilmesinde ve üretilmesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’nın yönlendirmesi ve desteği ile önemli roller üstlenen Meteksan Savunma, ADA Sınıfı’nın ardından inşa edilen İ-Sınıfı fırkateynlerin de sonar tedarikçisi olmaya hazırlanıyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan: “Çalışmalarımızın arkasında, 10 yılı aşkın deneyim, yetişmiş mühendis gücü ve büyük bir altyapı var. Malzemeden sisteme kadar, çok derin bir uzmanlık oluştu. Bu alandaki tüm varlığımızı ve birikimimizi, Türkiye’nin kritik ve stratejik bir yatırımı olarak görüyoruz. Bu yatırımın, kendisini geri ödeyeceği projelerden biri de hiç kuşkusuz, MİLGEM’in devamı olan İ-Sınıfı fırkateynler olacak.” dedi.

Tüm MİLGEM gemilerinin YAKAMOS sonar ailesi ile donatılması; eğitim, lojistik ve gelecekte gerçekleştirilecek modernizasyon çalışmalarının tüm filoya uygulanabilmesi gibi bir dizi konuda avantajları da beraberinde getirecek. Hâlihazırda Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girmiş olan 3 tane ADA Sınıfı Korvet’in; TCG HEYBELİADA (F-511), TCG BÜYÜKADA (F-512) ve TCG BURGAZADA (F-513)’nın üzerinde, operasyonel olarak görev yapan ve bu gemilerle dünya denizlerinde birçok seyir gerçekleştiren YAKAMOS, gemilerin diğer alt sistemleri gibi güvenilirliğini ve etkinliğini, defalarca kez ispat etti.

SSB tarafından, 2009 yılında Türkiye’nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi yaklaşımı ile görevlendirilen Meteksan Savunma; deniz platformlarının radar ya da elektro-optik kamera gibi diğer algılayıcılarının aksine, denizaltı savunma harbi (DSH) ve mayın harbi (MKT) maksatlı suüstü gemileri, denizaltılar, sualtı silahları, insanlı/insansız sualtı araçları ve sualtı erken uyarı ağ sistemleri gibi sınırlı uygulama alanı olan sonarlar gibi özel ve derinlemesine uzmanlık gerektiren böyle özel bir alanda, sahip olduğu saha tecrübesi ve işbirlikleri ile Türkiye’nin bu alandaki birikimini temsil ediyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, sualtı akustiği alanında gösterdikleri faaliyetin Türkiye açısından önemini, şöyle anlatıyor: “Sualtı akustiği alanında, neredeyse Meteksan Savunma’nın kurulduğu yıllardan itibaren faaliyet gösteriyoruz. Adım adım, SSB ve Dz.K.K.lığı ile birlikte çalışarak ilerledik. ARMERKOM üzerinden yapılan teknoloji transferi ile elektronik sistemleri ve algoritmaları dâhil, sonar sisteminin tümünü kapsayan bilgi birikimine sahip olduk. MİLGEM projesinin 3’üncü ve 4’üncü gemilerinde, bu birikimin üzerine koyduğumuz iyileştirmeler ve geliştirmeler ile devraldığımız sancağı ilerilere taşıdık. Bu iyileştirme ve geliştirmeleri, projenin ilk 2 gemisine de yansıttık. Çalışmalarımızın arkasında, 10 yılı aşkın deneyim, yetişmiş insan gücü, önemli bir altyapı ve kalifiye iş birlikleri var. Malzemeden sisteme kadar, çok derin bir uzmanlık oluştu. Bu alandaki tüm varlığımızı ve birikimimizi, Türkiye’nin kritik ve stratejik bir yatırımı olarak görüyoruz. Bu yatırımın, kendisini geri ödeyeceği projelerden biri de hiç kuşkusuz, MİLGEM’in devamı olan İ-Sınıfı fırkateynler olacak. Yenilediğimiz ve tecrübelerimiz ışığında daha da geliştirdiğimiz YAKAMOS ile İ-Sınıfı fırkateynlerin sonarları için de göreve hazırız. Meteksan Savunma bugün, sualtı akustiği alanında dünya ile rekabet edebilecek bir noktaya geldi. Hedefimiz, önümüzdeki 10 yıllık süreçte, dünya çapında bir sonar firması olmak. Bu hedefe ulaşabilmek için, SSB, Dz.K.K.lığı ve tersanelerimizin büyük desteğini arkamızda görmek istiyoruz ve göreceğimizden eminiz.” dedi.

 

Yetkinlik için Zaman ve Kaynak Gerekiyor

Sualtı akustiğinin kendine has özelikleri, yetkin bir sonar sisteminin, ancak uzun vadeli bir çalışma ile ortaya çıkarılabilmesine imkân tanıyor. YAKAMOS’un ardında da Dz.K.K.lığının onlarca yıllık tecrübesi ve çalışmaları ile Meteksan Savunma’nın 10 yıllık çalışması bulunuyor. Bu süreçte sonar, ADA Sınıfı korvetlerle dünyanın çok farklı bölgelerinde görev yaptı. Benzer görevleri yapacak, kendini sahada ispat etmemiş bir sonarın, başka bir ekip tarafından yeniden geliştirilmesi de yıllar sürecek bir süreç; operasyonel gemilerle dünya denizlerinde denemeler ve milyonlarca dolarlık ek bir yatırım gerektiriyor. Diğer yandan, Dz.K.K.lığının, performansından çok memnun olduğu ve sürekli güncel tutulan YAKAMOS’un, farklı sürümleri ile farklı sınıf gemilerde görev yapması; eğitim, lojistik ve gelecekte gerçekleştirilecek modernizasyon çalışmalarının tüm filoya uygulanabilmesi gibi bir dizi konuda avantajlar getiriyor; maliyetleri de önemli ölçüde azaltıyor.

 

 

Benzer Haberler

Katar Genelkurmay Başkanı Baykar Tesislerinde

İsmail Yavuz

İşte PULAT’ın ilk test görüntüleri!

İsmail Yavuz

Milli Elektromanyetik Toplarımız

İsmail Yavuz

Yorum Yap